Noyabrsk’in en yeni yaşam yüzü /17.09.2013

Sibirya’nın Noyabrsk şehrinde inşa edilen ve günümüze dek yapılmış olan en kapsamlı ve modern çizgilere sahip toplu konut projesi “Noyabrsk 8. Mikrorayon Konut Projesi”, bölgede yeni bir yaşam stilini başlatıyor. Kontek tarafından üstlenilen ve Rus standartlarıyla, bölge şartlarına en uyumlu konutların inşa edildiği proje, 242.000 m2 kapalı alana, 190.242 m2 kullanım alanına sahip. Tünel kalıp teknolojisiyle imal edilmiş olan yapılar, betonarme karkas sistem olarak tasarlanmış olup, modüler ve değişik tipte dairelerden oluşuyor.

Noyabrsk için bir ilk olan proje, alışılmışın dışındaki mimari yüzü, renkli fiber cement cephe uygulaması ve yeni nesil çatı örtüsü ile dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra geniş ortak alanları, kullanışlı ve rahat mekanları, yangın ve diğer tehlikelere karşı alınmış yüksek önlemleri, bölgenin zor doğa koşullarına dayanıklı izolasyonu ve düşünülmüş birçok detayı ile şehre yeni bir mimari çizgi katıyor.

Yapımı sırasında, YNAO Bölge Valisi Dmitry Kobylkin, Noyabrsk Belediye Başkanı J.A. Belohskaya ve diğer üst düzey yöneticiler tarafından birçok kez ziyaret edilen ve 7 adadan oluşan projede, toplam olarak 2.828 adet daire bulunuyor.